Budowa ścianki z płyty g-k – jak to zrobić?

By uniknąć często popełnianych błędów przy budowę ścianki z płyty gipsowo- kartonowej, warto zapoznać się z poradami poniżej. Zobaczcie na co zwrócić uwagę przy budowie ścianki z płyty g-k. 

ścianka gipsowa

źródło: pixabay.com

Znajdź właściwy profil

Profile w ściance g-k, muszą być odpowiednio dobrane do rodzaju ściany oraz typu pomieszczenia. Jeżeli nie masz pewności, jaki będzie najlepszy do Twojej ściany, skonsultuj się z fachowcem.

Znajdź odpowiedni typ płyty g-k

Płyta gipsowo-kartonowa powinna być odpowiednio dobrana do rodzaju pomieszczenia. Tak np. w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, najlepiej sprawdzi się płyta typu A.

Mocowanie kołków

Niewłaściwy rozstaw kołków jest jedną z najczęstszych praktyk powodujących, że parametry ścianki jak stabilność i wytrzymałość są znacznie gorsze. Odległość między kołkami nie może być większa niż 1 m. Ważne także by nie były zbyt krótkie. W sklepie doradca klienta powinien powiedzieć Wam, które kołki spełnią najlepiej swoją funkcję w przypadku danej ścianki.

Rozstaw Słupków

Profili CW wykonane z blachy 0,6 mm dla płyt g-k o szerokości 120 cm oraz 62,5 cm powinny mieć zachowany rozstaw 60 cm, natomiast dla płyt gipsowych o szerokości 125 cm.

płyta karton-gips

źródło; pixabay.com

Brak taśmy akustycznej pod ścianką

Najpoważniejszy i najczęstszy błąd to brak izolacji z wełny mineralnej. Zapewniamy sobie tym całkowitą utratę izolacyjności akustycznej przegrody. Często dochodzi do sytuacji, kiedy szkielet jest niewłaściwie wypełniony.

Właściwe ułożenie

Nieprawidłowe ułożenie płyt gipsowych znacząco przekłada się na sztywność i wytrzymałość ścianki gipsowo-kartonowej. Przesunięcie połączenia krawędzi pionowych powinno być równe wielkości rozstawowi profili CW. Nieodsunięcie płyty od podłogi także jest poważnym błędem. Może to powodować utratę izolacyjności akustycznej do profili obwodowych.

Zapewnienie swobodnej pracy ścianki

W przypadku płyt, w których nie zostało zastosowane połączenie przesuwne, musimy zapewnić odpowiednią odległość pierwszego wkręta od stropu.

Zaplanowanie wnęki na etapie budowy

Już na etapie budowy warto zastanowić się, w jakim miejscu powinna znaleźć się wnęka i jak ją oświetlić. Kilka ciekawych porad można znaleźć w filmiku poniżej:

Comments are closed.