Co zrobić kiedy iskrownik w kuchence nie działa?

Czasami próbując nawet wiele razy wskrzesić ogień palnika, za pomocą wbudowanego iskrownika nie jesteśmy w stanie. Nie zawsze oznacza to, że iskrownik się popsuł, czasami wystarczy go wyczyścić.

iskrownik w kuchence nie działa

źródło: pixabay.com

Zabrudzony iskrownik

To, że iskrownik nie działa, nie zawsze oznacza, że uległ awarii, ale po prostu podczas gotowania się zabrudził. W tym wypadku wystarczy dokładnie wyczyścić iskrownik oraz palnik. Jeżeli od razu po wyczyszczeniu iskrownik nadal nie działa, zaczekaj pół godziny i spróbuj ponownie. Czyszcząc kuchenkę, zwracaj szczególną uwagę na wylot iskrownik, ponieważ to on najczęściej się zapycha.

Zalanie iskrownika w kuchence

Zdarza się także tak, że słychać pstryknięcie zapalacza (wiązki zapalaczy) i chociaż nikt nie dotyka pokrętła na iskrowniku, pojawia się iskra. Naprawa w tym wypadku nie będzie trudna, ponieważ jest to objaw zalanego iskrownika, wystarczy, że go rozbierzemy, wysuszymy oraz ponownie zamontujemy.

iskrownik w kuchence nie działa

źródło: pixabay.com

Uszkodzony generator

Jeżeli żaden z iskrowników nie działa, prawdopodobnie uszkodzeniu uległ generator iskrownika. Element ten będziemy musieli wymienić – jest to czarna bądź czerwona złączka, do której podłączone jest wiele kolektorów. Znajdujemy go po lewej stronie kuchenki, w starszych kuchenkach można go znaleźć zazwyczaj z przodu.

Zablokowanie załączania iskry w pokrętle

Podczas tej usterki także mogą występować niekontrolowane iskry. Ten problem także może nie być spowodowany awarią. Częściej przyczyną jest zwykłe zabrudzenie. Wystarczy, że zdemontujemy pokrętło, dokładnie wyczyścimy i założymy z powrotem – to powinno sprawić, że iskrownik będzie działał jak należy.

Iskrownik w kuchence nie działa – nie oznacza to, że potrzebna jest wymiana! Nie możesz sobie poradzić z usterką? Technikan zajmuje się naprawą pralek, lodówek, kuchenek oraz zmywarek na terenie Warszawy, Poznania, Wrocławia, czy wielu innych miejsc, więcej informacji znajdziesz na stronie Technikan.pl.

One comment