Okna pasywne – co to takiego?

Okna pasywne charakteryzują się dobrą termoizolacyjnością, dzięki czemu wolniej wychładza się pomieszczenie, a to właśnie przez okna wydostaje się najwięcej energii cieplnej, bo aż 25%.

okna pasywne

źródło: pixabay.com

Okna pasywne są dość sporym wydatkiem, jednak, dzięki temu, że pozwalają na mniejszą utratę ciepła, z czasem inwestycja ta się zwraca. Ważne jednak by nie kupować takich okien na ślepo, ponieważ, pasywność danego modelu powinna być poświadczona certyfikatem Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego bądź innej placówki tego typu. Na termoizolacyjność największy wpływ ma trzecia szyba oraz budowa profilu – jeżeli jego ścianki są grupę i masywne oznacza to, że prezentowane okna są dobrej jakości. Wiele osób uważa, że im profil ma więcej komór tym lepiej, nie jest to jednak aż tak istotne. Ważniejszym aspektem jest grubość ścian w profilu, szczególnie pod względem nośności oraz stabilności konstrukcji.

Chcąc mieć pewność, że okna pasywne są dobrej jakości, powinniśmy zwrócić także uwagę na uszczelkę. Uszczelka jest bardzo ważnym punktem styku ramy ze skrzydłem i są kluczowym elementem izolacji przy zamkniętych oknach. W przypadku, gdy okno ma tylko jedną uszczelkę, możemy mieć pewność, że nie są to okna, które cechują się dobrą jakością.

okna pasywne

źródło: pixabay.com

Zalety okien pasywnych

W budownictwie pasywnym możemy zauważyć duże okna, które świetnie naświetlają pomieszczenie. Okna pasywne charakteryzują się przenikaniem ciepła na poziomie poniżej 0,8 W/(m2K), Odpowiednie dobranie okiem do domów pasywnych jest kluczem do zapewnienia optymalnych warunków i przekłada się na to, czy budynek jest w wysokim stopniu energooszczędny. Do korzyści z wykorzystania okien pasywnych zaliczamy:

  • Jakość wykonania
  • Wysokiej jakości izolacja budynku
  • Wysoki poziom bezpieczeństwa
  • Estetyka

Jak zamontować okna pasywne?

By jak najbardziej wykorzystać możliwości płynące z okien pasywnych, musimy wiedzieć jak je odpowiednio zamontować. Najlepiej by były ono zamontowane w warstwie ocieplenia. To właśnie, dzięki temu możemy usunąć mostki termiczne, a tym samym sprawić, że budynek będzie bardziej szczelny, a ciepło nie będzie wydostawało się na zewnątrz. Montowane są one warstwowo bądź przy wykorzystaniu specjalnej ramy instalacyjne i taśmy rozprężanej.

Comments are closed.