Podwyżki cen prądu – jak zaoszczędzić?

Oświetlenie LED jest obecnie najbardziej oszczędnym źródłem światła. Jeżeli zamiast tradycyjnego oświetlenia postawimy właśnie na nie, możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

podwyżki cen prądu

źródło: pixabay.com

Trudno dokładnie powiedzieć jak bardzo wzrosną ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Warto jednak dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę by rachunki za prąd utrzymywały się na relatywnie niskim poziomie. Wiele osób kupując AGD oraz inne sprzęty do gospodarstwa domowego zwraca uwagę na ich klasę energetyczną, by ich sprzęty zużywały jak najmniej energii elektrycznej. Przy czym spora część uważa, że zamiana oświetlenia na ledowe nie przełoży się na obniżenie rachunków za prąd.

Żarówki, oprawy, czy profile LED są najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, jednak kupując je, warto zwrócić uwagę na konkretne parametry, które spowodują, że oświetlenie pozwoli zaoszczędzić jeszcze więcej,

Parametry, na jakie powinno się przede wszystkim zwrócić uwagę: moc w watach (W), strumień w lumenach (lm). Tak np. gdy mamy żarówkę o mocy 60 W i szukamy oświetlenia ledowego, które da nam tak samo intensywne źródło światła, to wybieramy oświetlenie o strumieniu świetlnym nie mniejszym niż 806 lm. Istotnym elementem, który sprawia, że oświetlenie jest ekonomiczne, jest żywotność oświetlenia, trwałość żarówki wyrażana jest w godzinach (h), bądź latach (lat). Ledy nie wypalają się od razu, po jakimś czasie ich moc się zmniejsza, dlatego niektórzy producenci oświetlenia LED podają czas, po którym strumień nie spadnie poniżej 70 procent wartości początkowej.

oświetlenie led

źródło: klusdesign.pl

Nie każda lampa, choć z pozoru ledowa pozwoli cieszyć się energooszczędnym oświetleniem. Wybierając nowe źródła światła, warto zwrócić uwagę na parametry oraz informacje o producencie, dzięki temu będziemy mogli stwierdzić, czy oświetlenie jest dobrej jakości, a tym samym, czy posłuży nam przez długi czas.

Zmiana tradycyjnego oświetlenia na ledowe może spowodować, że nasze rachunki za energie zmniejszą się nawet o kilkaset złotych, szczególnie jeżeli mówimy o domach jednorodzinnych.

Jak widzicie profile LED, czy też inne źródła oświetlenia ledowego pozwalają się cieszyć dobrej jakości oświetleniem przez wiele lat. Jednak kupując oświetlenie zwróćcie przede wszystkim uwagę na  producenta oferujące to oświetlenie.

Comments are closed.