Czy używanie mikrofalówki jest niebezpieczne?

Jak wiecie mikrofalówka, pozwala nam na podgrzanie, naszych potraw, mówi się, że wydziela ona niebezpieczne fale, które mogą powodować m.in. zachorowanie na raka. Jak myślicie, czy używanie mikrofalówki jest niebezpieczne?

mikrofalowka

źródło: pixabay.com

Czy używanie mikrofalówki jest niebezpieczne?

Jakiś czas temu jedna z licealistek postanowiła przeprowadzić eksperyment, który można powiedzieć, że dowiódł teorii o niebezpieczeństwie używania mikrofalówki. Przez 9 dni podlewała jedną roślinkę filtrowaną woda, a druga z mikrofalówki, okazało się, że ta, która była podlewana wodą z mikrofalówki zwiędła. Niektórzy postanowili podważyć wiarygodność dziewczynki i sami przeprowadzili eksperyment, niektórzy potwierdzili jej wyniki, niektórzy totalnie zaprzeczyli. Jak więc używanie mikrofalówki wygląda z perspektywy naukowej?

Jak można dowiedzieć się z wielu badań, mikrofalówka jest bezpieczną i szybką formą podgrzewania potraw, teoretycznie zwalcza ona chorobotwórcze bakterie oraz pozwala zachować więcej witamin niż gotowanie w wodzie.

Według przeprowadzonych badań w większości wypadków potrawy przygotowane w mikrofalówce były tak samo, a czasami nawet bardziej zdrowe niż gotowanie w wodzie, czy na parze. Jak więc można wyjaśnić, to co zdarzyło się licealistce? Prawdopodobnie woda była za ciepła lub włożona w nieodpowiednim pojemniku.

Można więc powiedzieć, że używanie mikrofalówki jest bezpieczne, jednak tylko i wyłącznie, kiedy będziemy wkładać do niej odpowiednie naczynia. Potrawy, jakie z niej wyciągamy, nie są radioaktywne i nie zmieniają swojego składu chemicznego na niebezpieczny.

Comments are closed.